Nie umiem i nie lubię gotować – robię to, ponieważ muszę, ale zdecydowanie są ludzie, którym o wiele lepiej to wychodzi (i mniej ich frustruje). Dlatego im mniej składników w przepisie i im krótszy czas przygotowania dania, tym jestem szczęśliwsza.

Osobiście uwielbiam pączki (tak, nadal) i Coca-colę (niestety, to chyba uzależnienie), ale bliskim chcę oferować wartościowe, zdrowe jedzenie. Jeśli tłuszcz, to dobrej jakości, jeśli węglowodany, to najchętniej złożone (kasze, płatki, jeśli „słodycze”, to głównie owoce). Zmuszona do planowania posiłków bez nabiału i bez białka jaja kurzego dla domownika alergika z wdzięcznością przyjęłam propozycję przyjaciółki, by przygotowywać kanapki z pastą składającą się z dwóch wartościowych składników: żółtka jaja kurzego oraz awokado. Najprostsza na świecie pasta kanapkowa.

Ugotowane na twardo żółtko należy zmiksować z obranym ze skórki awokado (wiem, oczywiste, ale wolę napisać!) i przygotowaną pastą posmarować chleb, wafel ryżowy, czy cokolwiek innego, co będziemy mieli fantazję uświetnić pastą kanapkową. I TO WSZYSTKO.

pasta kanapkowa z awokado

Jeśli się chce, można osolić, dodać pieprzu, czy dowolnej innej przyprawy, która nam do takiej kanapki „podejdzie”.

A posiłek bogaty w białko, dobrej jakości tłuszcz i witaminy oraz potas. Żadne tam „puste kalorie”!

Poproszę o więcej takich!

Joanna
Joanna
Joanna Miłkowska – Rębowska – psycholog, autor, żona, adwokat, szkoleniowiec, mediator, mama (kolejność chronologiczna).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.